10 نکته قبل از خرید هر CRM

 دقیقا نیاز های خود را مشخص کنید:

قبل از خریدCRM احتیاجات و انتظارات خود را بررسی نمایید. کسب و کار و اهداف سازمان خود را در نظر بگیرید و با مطالعه بر روی مبحث CRM نرم افزار مورد نظر خود را تهیه کنید.

 یک نرم افزار CRM خوب را انتخاب کنید:

یک نرم افزار CRM خوب لزوما نباید پیچیده و یا گران قیمت باشد، در اکثر مواقع ساده ترین نرم افزارها می توانند به کمک شما بیایند و سازگار با کسب و کار شما باشند. 

 برای خرید نرم افزار CRM چه میزان بودجه نیاز دارید:

مهمترین گزینه ای که باید در نظر داشته باشید هزینه ای است که باید برای خرید و آموزش نرم افزار بپردازید. که خوشبختانه آموزش و پشتیبانی نرم افزار ثانیه رایگان بوده و هزینه اضافی برای شما نخواهد داشت.

 برای آموزش و فرهنگ استفاده از CRM سرمایه گذاری کنید:

آموزش مهم ترین جنبه است زمانی که شما از CRM در سرتاسر شرکت استفاده می کنید. البته منظور از سرمایه گذاری هزینه مالی نیست و فرهنگ سازی برای آموزش و تمرکز پرسنل می باشد. آموزش مداوم برای کمک به تمام کارکنان برای ماندن در همان سطح و نگه داشتن عملکرد بروز، و بروزرسانی قابلیت های مختلف CRM بسیار مهم است. 

 آیا کسب و کار شما نیازی به سفارش سازی دارد:

ممکن است در ابتدا خرید نرم افزاری که قادر باشد تمام نیازهای شما را پاسخ دهد راحت نباشد. باید دقت کنید که در دام برخی نرم افزارهای سفارشی ساز نیفتید، شما با نرم افزارهای ساده ولی کاربر پسند هم می توانید به اهداف خود برسید و مشتریان خود را از دست ندهید و همچنین گزارشات آماری دقیق از سازمان خود داشته باشید. سفارشی سازی ممکن است پر هزینه باشد و آن نتیجه مطلوب را برای شما بهمراه نیاورد.

 پیاده سازی مرحله به مرحله:

یکی از مهم ترین کارها برای استفاده از نرم افزار، پیاده سازی کامل نرم افزار CRM می باشد. بهتر است مرحله CRM به آرامی و آن را در یک مقیاس کوچک انجام دهید تا کار شما برای تنظیم سیستم آماده شود. عملکرد سیستم CRM را از یک بخش شروع کنید و از نزدیک مشاهده کنید که انجام کارها با نرم افزار CRM چه تاثیری روی سازمان دارند.

 وضعیت گردش کار و وظایف همکاران و پرنسل را رصد کنید:

با پیاده سازی نرم افزار CRM می توانید به آسانی گردش کاری پرسنل خود را احساس کنید. قبل از راه اندازی سیستم CRM در سازمان خود،گردش های کاری جدید را تعریف کنید و آموزش دهید، مثل پیگیری یک مشتری احتمالی جدید. 

 نرم افزارتان کاربر پسند باشد:

نحوه وارد کردن اطلاعات که یکی از مهمترین بخش های نرم افزارCRM است که باید ساده باشد. شما در نرم افزار CRM در اکثر مواقع اطلاعات مشتریان را وارد می کنید و گزارشات مربوط به فعالیت های صورت گرفته در ارتباط با مشتری را ثبت می کنید، پس بسیار مهم است که پرسنل فروش از کار با نرم افزار لذت ببرند و به آسانی داده های خود را وارد کنند.

 هنگام خرید نرم افزار مشتری خود را از دست ندهید:

موقع خرید نرم افزار CRM ممکن است آنقدر مشغول تحقیق راجع به بهترین نرم افزار باشید که از مشترین خود غافل شوید. پس هنگامی که قصد دارید یک سیستم CRM جدید خریداری کنید، بر روی برنامه های گران قیمت تمرکز نکنید و وسواس بیش از حد به خرج ندهید برای آنکه نرم افزار شما با تمامی جزئیات باشد و نصب گردد بلکه زمانی که در اختیار دارید را برای تمرکز روی مشتریان خود بگذارید تا باعث از دست دادن آنها نشوید و بتوانید مشتریان احتمالی را به مشتریان واقعی تبدیل کنید.

 منتظر معجزه نباشید:

هیچ نرم افزاری تا هنگامی که شما به درستی از آن استفاده نکنید نمی تواند به شما در پیشرفت امور کمک کند. پس با خرید    نرم افزار CRM همزمان با پیاده سازی آن باید فعال باشید و از آن به درستی استفاده کنید. این پیگیری بر اطلاعات است که می تواند مشتریان احتمالی را به مشتریان واقعی برای شما تبدیل کند، در غیراینصورت اطلاعاتی که در CRM شما ذخیره می شود به کار نخواهد آمد.