شرکت هواپیمایی معراج

شرکت هواپیمایی معراج (Meraj Airlines) یکی از ایرلاین های ایرانی است که به این امر که کمترین تاخیر و دیر کرد را در پروازهای داخلی و خارجی در بین ایرلاین های ایرانی دارد، معروف است. علاوه بر این هواپیمایی معراج، رکورددار طولانی ترین پرواز ایرانی نیز هست. 

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی معراج

شروع فعالیت های شرکت هواپیمایی معراج به سال هایی نه چندان دور باز می گردد. این ایرلاین در سال ۱۳۸۹ با  اخذ  مجوز رسمی سازمان هواپیمایی کشوری تأسیس شد. دفتر اصلی معراج در تهران قرار گرفته است.  مدیرعامل این شرکت هواپیمایی، ، کاپیتان تورج دهقانی زنگنه است که یکی از فعالین در عرصه ی هواپیمایی می باشد. در حال حاضر معراج دارای ۱۱ فروند هواپیمای مسافربری است که از این تعداد ۲ فروند هواپیما از نوع ایرباس ۳۰۰ و ۳ فروند هواپیمای دیگر از نوع ایرباس ۳۲۰ هستند. این شرکت همچنین دارای ۱ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱ و ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ و ۱ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و نیز ۲ فروند هواپیمای فالکن ۵۰ نیز می باشد که البته دولتی هستند و در مسیرهای مسافربری استفاده نمی‌شوند. البته، ایرلاین معراج به منظور توسعه برد پروازهای خود به دنبال خرید هواپیماهای جدید و تجهیز ناوگان هوایی است.

قطب اصلی این ایرلاین، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و قطب دوم پروازی آن، فرودگاه بین‌المللی کیش و فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد است. همچنین این ایرلاین دارای قطب پروازی بین المللی در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی نیز می باشد. همانطور که بالاتر گفتیم، طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشور، در سال ۱۳۹۳ این شرکت با میانگین زمان تأخیر ۷ دقیقه‌ای کم ‌ترین تأخیر پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشته است.  خالی از لطف نیست که این نکته را درباره ی این ایرلاین بگوییم که، کارکنان و پرسنل هواپیمایی معراج از بهترین های این عرصه در کل کشور پذیرش می شوند و مشغول فعالیت در این ایرلاین هستند.

در حال حاضر، این شرکت به برخی از شهرهای مهم ایران  از جمله: تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، کیش، کرمانشاه پرواز دارد. همچنین از بین مقاصد بین المللی این ایرلاین می توان از: کشورهای ترکیه، مالزی، عراق، کویت و امارات نام برد. این شرکت در این کشورها دارای شعبات فعال می باشد و در حال حاضر نیز ارائه خدمات و سرویس‌دهی به مسافران و مشتریان خود را عهده دار است. از دیگر فرودگاه ها و مقاصد داخلی این شرکت می توان از: فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، فرودگاه دزفول، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه دیرستان جزیره قشم، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز و فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز نام برد.

دیگر مسیرهای بین المللی این ایرلاین نیز عبارتند از: فرودگاه وارنا بلغارستان که به صورت فصلی پرواز می کند، فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس در شهر ایروان ارمنستان، فرودگاه بین‌المللی تفلیس گرجستان، فرودگاه بین‌المللی سوچی روسیه، فرودگاه پالکوو روسیه، فرودگاه بین‌المللی دوموده ‌دوو در شهر مسکو روسیه، فرودگاه بین‌المللی نجف در عراق که پروازهای آن به صورت فصلی انجام می گیرد، فرودگاه اسپارتا سلیمان دمیرل در اسپارتا ترکیه که پروازها به صورت چارتری انجام می پذیرد، فرودگاه بین‌المللی آتاترک درشهر استانبول ترکیه، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن در شهر استانبول ترکیه، فرودگاه عدنان مندرس در شهر ازمیر ترکیه، فرودگاه بین‌المللی جایپور هند که پروازها به آن به صورت چارتری انجام می گیرد، فرودگاه بین‌المللی کویت، فرودگاه قونیه ترکیه که پرواز به آن به صورت فصلی انجام می گیرد، فرودگاه بین‌المللی دبی امارات متحده عربی که پروازهای آن به صورت چارتری است، فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی در شهر بانکوک تایلند، فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی در شهر دهلی هند و در آخر فرودگاه بین‌المللی بغداد عراق که پرواز به آن به صورت فصلی صورت می پذیرد.

آیا می دانید آرم و لوگوی شرکت هواپیمایی ماهان نشان دهنده ی چیست؟ این نشان، ترکیبی است از دایره با دو بال به صورت نمادین که به مفهوم پرواز می باشد. دایره ای که در لوگو می بینیم در ابتدا نقطه ‌ای گسترده شده است و نمادی از مفاهیمی همچون: حرکت، کمال و یکپارچگی است. البته می توان آن را نمادی از حرکت و توالی زمان و نشانه ای از آسمان و حرکت اجسام موجود در آسمان نیز در حول دایره ی در لوگو که می توانید نشان از دواری باشد نیز، به حساب آورد. فلسفه ی استفاده از رنگ‌های آبی و قرمز نیز، نشان دهنده ی ترکیب رنگ سازمانی این شرکت هواپیمایی است. در واقع رنگ آبی لوگو، به معنای آرامش و لذت ‌بردن است، رنگ قرمز نمادی از زندگی است و جذب قدرت. همچنین از نظر روانشناسی رنگ رنگ قرمز، هیجان و انرژی مثبت را به افراد منتقل می‌کند.

دلیل انتخاب این لوگو برای شرکت هواپیمایی معراج این بوده است که این لوگو در نهایت می خواهد به مسافرانش، مفهومی از حرکت، آرامش، لذت بردن و انرژی مثبت به همراه هیجان را در پروازهایی که در این شرکت می شود، نشان دهد. آیا می دانید شعار این شرکت لذت پروازی مطمئن است؟ در واقع روانشناسی این لوگو به ما می گوید که تمامی عناصرش به زبان سمبلیک می خواهد همین شعار را برای ما بازگو کند.

در مقدمه به این مسئله اشاره کردیم که شرکت هواپیمایی معراج رکورددار طولانی ترین پرواز ایرانی است اما، قضیه از چه قرار است؟ در سال ۱۳۹۵، شرکت هواپیمایی معراج با انجام پرواز هیئت دیپلماتیک و سیاسی دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه فعلی کشورمان، از سیدنی به تهران پرواز کرد و با مدت زمان ۱۷ ساعت رکورد طولانی ‌ترین پرواز ایرانی را به دست آورد. نکته ی دیگری که درباره ی این سفر جالب است این است که، این پرواز بدون توقف و سوخت گیری به صورت مستقیم از مبدا تا به مقصد انجام شد و رکورد پروازهای طولانی سابق را شکست.

اطلاعات شرکت هواپیمایی معراج

نام شرکت هواپیمایی معراج: Meraj Airlines

کد یاتا: JI

کد ایکائو: MRJ

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی معراجwww.meraj.aero

 

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی معراج

اکونومی کلاس: در کلاس اکونومی این ایر لاین، برای راحتی مسافران در طول پروازهای دور و نزدیک، فاصله ی صندلی‌ها مطابق با استاندارهای بین المللی در نظر گرفته شده است و همچنین پذیرایی در طول پرواز از مسافران انجام می گیرد.

بیزینس کلاس: طبق رسم و روالی که همه ی شرکت های هواپیمایی جهان دارند، بیزینس کلاس معراج، امکانات و فضای بیشتری را برای راحتی و آسایش مسافران خود در نظر گرفته است. بیزینس کلاس این ایرلاین مجهز به جدیدترین و مدرن‌ترین صندلی های روز دنیا با LCD های اختصاصی می باشد. به همین خاطر مسافران بسیاری تمایل دارند که به خاطر وضعیت مطلوب و راحتی که این کلاس پروازی معراج برای مسافرانش مهیا می کند، با بیزینس کلاس سفر کنند.

فرست کلاس: در حال حاضر تعداد محدودی از هواپیماهای معراج دارای صندلی های فرست کلاس می باشند.در این کلاس پروازی امکاناتی که شامل مدرن ترین و استاندارد ترین صندلی های دنیا، پذیرایی مناسب از بهترین کترینگ های دنیا، سرگرمی های حین پرواز و… می باشد.

اطلاعات ضروری برای مسافران شرکت هواپیمایی معراج

  • میزان بار مجاز رایگان برای هر مسافر شرکت هواپیمایی معراج، ۲۰ کیلوگرم است و بیش از این مقدار شامل هزینه ی اضافه بار می شود که باید قبل از سوار شدن آن را پرداخت نمایید.
  • چک این پرواز خود را ۲۴ ساعت قبل از سفر نهایی کنید.